Skip to main content

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, należy dostarczać mu właściwych substancji odżywczych. Witamina D, magnez czy potas to elementy, które powinny znaleźć się na talerzu każdej osoby, która chce zadbać o dobre samopoczucie. A co jeśli z jakiegoś powodu nie możemy spożywać systematycznie zrównoważonych posiłków? Czy nie ma żadnej alternatywy? Czym są oraz jak działają suplementy diety? Na czym polega bezpieczna suplementacja? O tym dowiesz się, czytając poniższy tekst.

Czym są oraz jak działają suplementy diety?

Suplementy diety to połączenie m.in. witamin i minerałów, których podstawowym zadaniem jest niwelowanie deficytów substancji odżywczych, potrzebnych organizmowi ludzkiemu do codziennego prawidłowego funkcjonowania. Mogą mieć różne formy i różne zawartości witamin i składników mineralnych.
Musisz jednak wiedzieć, że żaden suplement diety nie jest w stanie w pełni zastąpić prawidłowego i regularnego odżywiania się. Suplementy stanowią jedynie uzupełnienie diety. Niezastąpionym źródłem łatwo przyswajalnych składników odżywczych są tradycyjne posiłki.

Na czym polega bezpieczna suplementacja?

Zanim zdecydujesz się rozpocząć proces suplementacji, obligatoryjnie musisz skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie określić na podstawie Twojego wieku, stanu zdrowia czy poziomu aktywności fizycznej, jakie są Twoje unikalne potrzeby żywieniowe. Precyzyjne wskazanie, jakie konkretne składniki mineralne mogą przynieść korzyści dla Twojego organizmu, stanowi podstawę bezpiecznej suplementacji.


Szczegółowe przeprowadzenie wywiadu z lekarzem lub dietetykiem pozwoli dobrać właściwe suplementy do Twoich indywidualnych potrzeb oraz lepiej zrozumieć, jak dany składnik wpływa na zdrowie. Istotną kwestią jest, żeby przyjmowane suplementy diety nie kolidowały z innymi lekami lub suplementami. Aby suplementacja pozytywnie wpłynęła na Twoje zdrowie, konieczne jest również odpowiednie dawkowania suplementu.


Suplementy diety należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami na ulotce. Producenci suplementów diety muszą dokładnie opisać m.in. jakie substancje zawiera dany suplement, jaka jest jego sugerowana dawka oraz jakie są przeciwwskazania do jego zażywania. Jeśli zlekceważymy ostrzeżenia znajdujące się na etykietach, możemy narazić swój organizm na szkody.


Jeśli po konsultacji ze specjalistą okaże się, że suplementacja określonych witamin i minerałów jest wskazana, powinieneś stosować preparaty sprawdzonych producentów. Jednym z nich jest firma Exim Pharma, która posiada w swojej ofercie suplementy diety produkowane z surowców o najwyższej jakości i skuteczności. Produkty oferowane przez Exim Pharma są bezpieczne i innowacyjne.

Jak można efektywnie wpłynąć na poprawę naszego zdrowia?

Stosowanie suplementów diety nie jest jedyną alternatywą prowadzącą do poprawy naszego zdrowia. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zdrowy styl życia. Regularne ćwiczenia, właściwa dawka snu, unikanie śmieciowego jedzenia czy zaprzestanie palenia papierosów pozytywnie wpłynie na Twoje dobre samopoczucie.


Istotne jest, aby w trakcie procesu suplementacji systematycznie odbywać kontrole lekarskie. Szczególnie jeżeli jesteś w toku terapii antybiotykowej lub przyjmujesz inne leki na receptę. Interakcja suplementów i leków może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Zażywanie suplementów w dużych porcjach może wywołać podobny efekt.

Jakie są różnice między suplementami diety a lekarstwami?

Suplementy diety, w odróżnieniu od leków, które zapobiegają i zwalczają różnego rodzaju choroby, jedynie wzbogacają naszą dietę o substancje odżywcze, co może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Leki mają udokumentowane i potwierdzone działanie w badaniach klinicznych, a po wprowadzeniu ich na rynek podlegają ciągłemu monitorowaniu pod względem wpływu na zdrowie ludzkie. Suplementy przez to, że mają łagodniejsze działanie, nie wymagają przechodzenia długich i skomplikowanych procedur nim trafią na rynek. Z tego powodu powinniśmy zaopatrywać się w suplementy od sprawdzonych dostawców.

Jakie składniki odżywcze możemy suplementować?

Bezpieczna suplementacja opiera się na równowadze. Nie jest wskazane jednoczesne przyjmowanie np. magnezu i cynku, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich przyswajalność. Dlatego tak istotne jest zdobycie wiedzy na temat właściwości odżywczych danych substancji.


Suplementacja jest wskazana u osób, które intensywnie trenują. Regularne uzupełnianie witaminy D, magnezu czy potasu może wpłynąć na polepszenie kondycji naszego organizmu. Jeżeli nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowych i zrównoważonych posiłków, możemy wspomóc się suplementami, które dostarczą nam potrzebnych witamin i wpłyną na stan naszej cery, włosów czy paznokci.

Suplementacja witaminy D i C

Zanim zaczniemy kurację witaminą D, upewnijmy się, jaki jest jej poziom w naszym organizmie. Dopiero gdy ustalimy ilość witaminy, skonsultujmy się z lekarzem odnośnie do potrzeby suplementacji i ewentualnej dawki preparatu. Witaminę C z kolei należy bezwzględnie przyjmować zgodnie z zaleceniami specjalisty, ponieważ jej przedawkowanie może okazać się bardzo groźne dla naszego zdrowia.

Podsumowanie

Skuteczna i bezpieczna suplementacja jest możliwa wyłącznie po wcześniejszej wizycie u specjalisty. Rozmawiając z lekarzem, jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jakie konkretne substancje odżywcze aktualnie są nam potrzebne. Kupując dany suplement, starajmy się wybierać preparaty od sprawdzonych producentów. Bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o dawkowanie suplementu. Ponadto spędzajmy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i pilnujmy, aby posiłki, które przyjmujemy, były zdrowe i bogate w witaminy oraz mikroelementy.