Skip to main content

Marką własną (z ang. private label) określa się zjawisko, kiedy firma wprowadza na rynek produkty wyprodukowane przez inne przedsiębiorstwo, z którym podjęła współpracę. Stale rozwijające się przemysły spożywczy, kosmetyczny, czy farmakologiczny sprawiły, że coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż produktów wyprodukowanych przez inną firmę pod własną, specjalnie wykreowaną marką. Jak wygląda marka własna w kontekście sprzedaży suplementów diety i odżywek? Czym charakteryzuje się rynek suplementów diety w Polsce? Jakie korzyści płyną z produkcji pod marką własną? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czym jest marka własna w kontekście suplementów diety?

Marka własna to doskonały sposób na poszerzenie oferty produktowej firmy bez konieczności inwestowania w stworzenie całkowicie nowych towarów. To także rozwiązanie dla osób, które chciałyby zająć się sprzedażą suplementów diety i odżywek, bez otwierania całej linii produkcyjnej i samodzielnego opracowywania zupełnie nowych składów produktów.

Produkty marek własnych mogą być sprzedawane zarówno przez sieci handlowe (hiper- i supermarkety), jak i przez mniejsze lokalne sklepiki, a także w sklepie internetowym, stworzonym specjalnie na potrzeby dystrybucji tychże towarów. Marka własna może być także rozszerzeniem obecnej działalności poprzez dodanie do sklepu nowej kategorii produktów przy jednoczesnym niskim nakładzie inwestycyjnym.

Cały proces organizacji marki własnej polega na zleceniu wykonania produktu zewnętrznej firmie, jednocześnie oznaczając go swoim logo i sprzedając jako swój towar. Zleceniodawca ma częściowy wpływ na gotowy produkt, tj. może ustalić jego wygląd i sposób pakowania, jednak formuła i skład suplementu lub odżywki w większości przypadków należy do producenta.Koncepcja private label często porównywana jest do modelu white label. Warto jednak podkreślić, że różni je jedna ważna rzecz – produkty white label wysyłane są do zleceniodawcy bez etykiet i to po jego stronie leży projekt i etykietowanie towarów. W tej koncepcji zdarza się, że te same produkty sprzedawane są pod wieloma markami (wówczas tworzone są własne linie produktowe różniące się jedynie opakowaniem), jednak sam sposób dystrybucji zależy od przyjętej przez firmę strategii.

Dlaczego marka własna ma tak duże znaczenie?

Dystrybucja produktów markowych wiąże się z wieloma zaletami. Jedną z nich jest możliwość sprzedaży wysokojakościowych towarów, bez inwestowania w uruchamianie całej linii produkcyjnej i opracowywania składów nowych artykułów. Firma decydująca się sprzedawać gotowe produkty pod własną marką zyskuje więc cenny czas, który może przeznaczyć na opracowanie zarobkowej strategii sprzedaży.

Warto podkreślić, że private label pozwala firmie kontrolować cały proces produkcji suplementów diety i odżywek. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się zarówno na wprowadzenie produktów ze składem w całości opracowanym przez zleceniobiorcę, jak i dostarczyć własne receptury, na których podstawie powstaną artykuły. Ponadto zleceniodawca może przedstawić swoje wskazówki i brać pełny udział w procesie etykietowania i pakowania produktów.

produkcja suplementów diety pod marką własną

Poza możliwością kontroli procesu tworzenia artykułów firma zlecająca wykonanie produktów innemu przedsiębiorstwu może opracować własną i niezależną strategię marketingową, nakierowaną na sprzedaż towarów z jak największym zyskiem. Właściciel marki własnej nie podlega więc żadnemu innemu podmiotowi, co daje mu szansę na stworzenie kampanii na autorskich zasadach.

Suplementy diety i odżywki – przegląd dostępnych na rynku produktów

Obecnie wiele osób żyje w ciągłym biegu, często nie mając czasu na zjedzenie wartościowego posiłku, czy na zadbanie o zdrowie. Społeczeństwo regularnie decyduje się na zakup suplementów diety i odżywek, które mogą pomóc w dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych i cennych mikroelementów. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tego typu produkty dochodzi do dynamicznego wzrostu konkurencyjności rynku, co stwarza konieczność produkcji artykułów cechujących się wysoką jakością.

Wśród najpopularniejszych suplementów diety możemy wymienić te o działaniu mogącym wspierać odporność, pracę mózgu, czy pracę układu trawiennego i krwionośnego. Producenci coraz częściej dostrzegają rosnące zapotrzebowanie na produkty witaminowe i te o możliwym działaniu wspierającym kości i zęby. Ponadto stale rośnie popyt na wszelkiego rodzaju odżywki (białkowe, typu „carbo”, czy węglowodanowo-białkowe).

Produkcja suplementów pod marką własną – korzyści

Produkcja suplementów diety i odżywek w ramach private label to nie tylko możliwość zaoszczędzenia niemałych sum i czasu, ale także pewność, że wyprodukowane artykuły cechują się wysoką jakością i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Decydując się na współpracę z producentem suplementów i odżywek każdy produkt przechodzi przez pełny proces kontroli jakości, obejmujący:

  • opracowanie receptury i składu,
  • przebadanie suplementów i odżywek pod kątem wpływu na organizm,
  • ocenę ewentualnych zagrożeń wynikających z przyjmowania produktów,
  • opracowanie zasad tolerancji oraz norm wyznaczających granice bezpiecznej produkcji,
  • opracowanie systemu ciągłej weryfikacji produktów.

Wszystkie produkty spożywcze (do jakich należą suplementy diety i odżywki) powinny posiadać certyfikaty potwierdzające przebadanie artykułów. Dzięki współpracy z producentem suplementów i odżywek zleceniodawca nie musi przejmować się zdobyciem wymaganej do dystrybucji towarów dokumentacji.

Aby produkty mogły być bezpiecznie sprzedawane i aby zdobyć zaufanie i lojalność klientów, firma musi zgłosić swoją działalność do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w celu wydania decyzji o prowadzeniu działalności i uzyskania certyfikatu HACCP. Ponadto suplementy i odżywki powinny posiadać certyfikat ISO (określający normy standaryzujące funkcjonowanie organizacji i przedsiębiorstw w tym zakładów produkujących suplementy diety). Innym często nadawanym certyfikatem jest HALAL, potwierdzający, że w składzie produktów nie ma substancji odzwierzęcych oraz że produkty nie były testowane na zwierzętach. Podejmując współpracę z Exim Pharma, zleceniodawca ma pewność, że artykuły posiadają niezbędne certyfikaty.

Do zalet produkcji suplementów diety i odżywek pod marką własną należy zaliczyć także możliwość personalizacji produktów, co może przyciągnąć różnorodną grupę konsumentów. W zależności od opracowanego składu artykułów, przygotowanej oprawy graficznej produktów i opracowanej kampanii marketingowej, firma może spełnić oczekiwania klientów i zyskać kupujących z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach, w różnym wieku, jednak z podobnymi potrzebami.

Jakiego producenta wybrać?

Obecnie wielu konsumentów wybiera marki własne, zwracając uwagę głównie na atrakcyjność produktów i innowacyjność w procesie produkcji. Coraz więcej osób interesuje się składami artykułów spożywczych, co ma wpływ także na wybór suplementów diety i odżywek. Decydując się na współpracę z Exim Pharma można mieć pewność, że skład produktów opracowywany jest z należytą starannością, a artykuły spełniają najwyższe normy jakości. Sprawdź naszą produkcję kontraktową!

Wyroby od Exim Pharma to także większy wybór preparatów niż w przypadku innych działających na rynku producentów. Ponadto zleceniodawcy mogą być pewni potencjalnie niższych cen, dzięki czemu suplementy mogą być sprzedawane konsumentom w równie korzystnych cenach. Możliwość stworzenia marki własnej to szansa dla przedsiębiorców na sprzedaż niszowych preparatów o znacznie lepszej jakości niż te oferowane przez znane koncerny, co z pewnością zostanie docenione przez konsumentów.