Produkcja kapsułek miękkich

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Jedną z naszych specjalności jest produkcja kapsułek miękkich. Kapsułka to lek lub suplement w postaci stałej, przeznaczony zwykle do stosowania doustnego. W odróżnieniu od tabletek, w przypadku kapsułki substancja aktywna nie jest skompresowana, tylko zamknięta w miękkiej lub twardej powłoce. Kapsułki miękkie posiadają jednoczęściową, elastyczną otoczkę, która składa się z żelatyny, wody i plastyfikatora zapewniającego mechaniczną stabilność. Żelatyna może zostać zastąpiona substancją pochodzenia roślinnego. Jako dodatki wykorzystuje się barwniki, substancje smakowe i zapachowe, czasem również konserwanty. Kapsułki miękkie wypełnia się proszkiem, granulkami bądź cieczą – np. olejem, w którym dobrze rozpuszczają się niektóre witaminy i składniki mineralne. Nie może to być natomiast roztwór wodny, co groziłoby rozpuszczeniem otoczki.

Substancje umieszczone w hermetycznie zamkniętych kapsułkach miękkich zachowują właściwości terapeutyczne, są chronione przed uszkodzeniami i mogą być długo przechowywane w domowych warunkach. Elastyczna otoczka ułatwia ich przyjmowanie i maskuje nieprzyjemną konsystencję, smak i zapach tego, co znajduje się w środku, bez konieczności stosowania dużej ilości substancji pomocniczych. W razie potrzeby otoczka może zostać wykonana w taki sposób, aby uzyskać efekt opóźnionego uwalniania środka leczniczego albo jego zwiększonej absorpcji. Warta podkreślenia jest również możliwość decydowania o wyglądzie środka podawanego w takiej formie, co ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także pozwala uniknąć pomyłek przy stosowaniu wielu różnych leków.

Jak przebiega proces produkcji kapsułek miękkich?

Produkcja kapsułek miękkich przebiega według ściśle wyznaczonych standardów, zgodnych z obowiązującymi normami i przepisami krajowymi oraz międzynarodowymi. Proces rozpoczyna się od produkcji masy żelatynowej (lub jej wegetariańskiej alternatywy), której jednorodność jest starannie kontrolowana. Następnie wytwarza się wypełnienie, które umieszczone zostaje w miękkiej otoczce podczas kapsułkowania przeprowadzanego w precyzyjnie określonych warunkach, jeśli chodzi o temperaturę czy wilgotność pomieszczenia. Kolejne etapy to suszenie w tunelach suszących i polerowanie. Wyprodukowane w ten sposób kapsułki miękkie są kontrolowane, sortowane, a w końcu umieszczane w opakowaniach.
W naszej ofercie znajdują się liczne preparaty w kapsułkach miękkich. Szczegółowa lista dostępnych produktów jest dostępna poniżej.