Tabletka to dawkowana postać leku lub suplementu diety przeznaczona do stosowania doustnego. Składa się ze sprasowanego granulatu (tabletka niepowlekana), który może zostać pokryty warstwą dodatkowej substancji – mamy wówczas do czynienia z tabletką powlekaną. Tabletki, wprowadzone do użytku już w pierwszej połowie XIX wieku, to współcześnie najpowszechniej stosowana postać wyrobów leczniczych. Wynika to z szeregu ich zalet, spośród których należałoby wymienić przede wszystkim:

  • precyzyjnie określoną dawka substancji terapeutycznej,
  • dużą wydajność produkcji,
  • trwałość tej postaci leku i możliwość długiego przechowywania,
  • łatwość aplikacji.

Firma Exim Pharma oferuje produkcję kontraktową tabletek powlekanych i niepowlekanych. Udzielamy pomocy niezbędnej w stworzeniu receptury, dzięki której skład i wygląd końcowego produktu będzie atrakcyjny dla konsumenta. Kształt tabletki oraz jej kolor ustalamy indywidualnie z Klientem. Do produkcji tabletek wykorzystujemy standaryzowane surowce, spełniające normy krajowe i europejskie. Nad poprawnością każdego etapu procesu tabletkowania i powlekania i ich zgodnością ze ściśle określonymi procedurami czuwa zespół wykwalifikowanych pracowników firmy Exim Pharma, gwarantujący najwyższą jakość wytwarzanych tabletek.

Produkcja tabletek niepowlekanych

Proces produkcji wszystkich tabletek rozpoczyna się od granulowania, polegającego na doprowadzeniu mieszaniny różnych składników leczniczych i substancji czynnych do postaci jednolitych ziarenek. Następnie granulat ten ulega skompresowaniu, w wyniku którego powstaje zbita masa tabletki o ustalonym kształcie. Tak wytworzoną tabletkę niepowlekaną nazywamy rdzeniem. Formę tą cechuje niewielka ilość składników pomocniczych.

Do połowy XX wieku tabletki kompresowano w ręcznych prasownicach aptekarskich. Współcześnie służą do tego tabletkarki – nowoczesne maszyny, które wytwarzają nawet setki tysięcy tabletek na godzinę. Tabletki powlekane muszą po tym przejść jeszcze etap pokrywania ich polimerem albo sacharozą, natomiast tabletki niepowlekane od razu konfekcjonowane są w blistry lub pojemniki.

W ramach produkcji kontraktowej (private label) oferujemy:

  • tabletki z węglem aktywnym,
  • tabletki z ekstraktami roślinnymi,
  • tabletki do ssania,
  • tabletki z dodatkami witamin i mikroelementów.

Produkcja tabletek powlekanych

W przypadku tabletek powlekanych rdzenie tabletek pokrywane są cienką warstwą dodatkowej substancji, która nie ma efektu farmakologicznego, ale chroni lek przed czynnikami zewnętrznymi. Powlekanie tabletek nadaje też pożądany kolor, co nie tylko poprawia jej wygląd, ale także zapobiega pomyłkom przy używaniu leków. Dodatkowo proces powlekania niweluje nieprzyjemny smak środka leczniczego i ułatwia przełykanie. Dzięki powłoce można również kontrolować uwalnianie substancji czynnej z tabletki.

W zależności od zastosowanej substancji powlekającej wyróżniamy:

  • drażetki, czyli tabletki powlekane otoczką cukrową, najczęściej sacharozą,
  • tabletki powlekane polimerem, który może być kwasoodporny (tabletki dojelitowe) lub wolno rozpuszczający się w wodzie (tabletki o przedłużonym uwalnianiu) – przykładem takiej tabletki jest Magnez Skurcz Max.

Zapraszamy do kontaktu, jeśli zainteresowała Państwa oferta produkcji kontraktowej tabletek powlekanych i niepowlekanych. Nasi specjaliści poprowadzą Państwa przez każdy jej etap, przygotują również stosowne wnioski o rejestrację preparatu oraz gotowy projekt opakowania wraz z ulotkami informacyjnymi. Dostosowujemy się w pełni do potrzeb Klienta.