Kapsułkowanie to technika, za pomocą której jeden materiał zamyka się wewnątrz drugiego. Tak powstaje kapsułka. Materiał wewnętrzny nazywany jest rdzeniem albo materiałem aktywnym, natomiast zewnętrzny to powłoka albo otoczka. Kapsułkowanie wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym już prawie od dwustu lat (pierwszy patent – Francja, rok 1834), ale szczególnie ostatnio dostrzec można jego rosnącą popularność.

W farmaceutyce kapsułką nazywamy stałą postać leku lub suplementu przeznaczoną najczęściej do stosowania doustnego, z możliwością uwalniania środka terapeutycznego w różnych odcinkach przewodu pokarmowego. Inaczej niż w przypadku tabletek, substancja aktywna zawarta w kapsułce nie jest skompresowana. Ma postać granulatu, proszku albo cieczy. Otoczka, w której substancja jest zamknięta, wykonana jest z żelatyny albo innego organicznego polimeru. Posiada zwykle kształt owalny albo kulisty, możliwe są jednak inne warianty.

Kapsułki mogą być miękkie lub twarde:

Zalety kapsułkowania

Rosnącą popularność kapsułek łatwo wytłumaczyć ich atutami, spośród których warto wymienić przede wszystkim:

Kapsułkowanie – produkcja kontraktowa

Oferujemy produkcję kapsułek w rozmiarach: 000, 00, 0, 1, 2, 3, 4, zarówno w wariancie żelatynowym, jak i wegetariańskim Vcaps. Proces produkcyjny odbywa się zgodnie z zachowanie standardów ISO 22000 i Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Wykorzystujemy wyłącznie kapsułki firmy Capsulgel: Vcaps, Vcaps Plus, Drcaps, Sprinkle Caps. Istnieje możliwość wyprodukowania kolorowych kapsułek z nadrukiem. Kapsułki pakowane są w blistry i kartoniki lub słoiki z tworzywa sztucznego.

W ramach produkcji kontraktowej (private label) wykonujemy między innymi:

Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o oferowanej przez nas usłudze kapsułkowania wyrobów leczniczych i suplementów diety.