Skip to main content

Tabletka to sposób na podawanie odmierzonej ilości leku, znany już w pierwszej połowie dziewiętnastego stulecia. Ma ona postać sprasowanego granulatu, który może być powlekany dodatkową substancją. Współcześnie większość leków dostępnych w aptekach przyjmuje taką właśnie formę, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę szereg jej atutów. Korzystanie z tabletek pozwala na przyjmowanie precyzyjnie określonych dawek leków lub suplementów diety. Do tego dochodzi łatwość aplikacji i możliwość długiego przechowywania.

Produkcja tabletek niepowlekanych

Rozpoczynamy od granulowania, czyli doprowadzania mieszaniny składników do postaci jednolitych ziarenek. Następnie granulat ten ulega skompresowaniu, w wyniku którego powstaje zbita masa tabletki o ustalonym kształcie. Na tym właśnie polega tabletkowanie, którego kiedyś dokonywano ręcznie za pomocą prasownic aptekarskich. Dziś już jednak wykorzystujemy nowoczesne maszyny, wytwarzające nawet setki tysięcy tabletek na godzinę.

Produkcja tabletek powlekanych

Pierwsze etapy są identyczne – najpierw granulowanie, potem tabletkowanie. Jednak to, co w przypadku tabletek niepowlekanych stanowi finalny produkt, tutaj traktowane jest jako rdzeń, który w kolejnym etapie, nazywanym powlekaniem, pokrywany jest warstwą dodatkowej substancji. Substancja ta, należy podkreślić, nie posiada właściwości farmakologicznych. Najczęściej jest to sacharoza albo kwasoodporny lub wolno rozpuszczający się polimer.

Pojawić się może więc pytanie, w jakim celu powleka się tabletki? Otóż niesie to ze sobą kilka korzyści. Po pierwsze, możemy w ten sposób poprawić smak środka leczniczego lub suplementu diety. Po drugie, możemy wpływać na to, jak szybko uwolni się zawarta w rdzeniu substancja czynna. Po trzecie, możemy nadać tabletkom dowolne kolory, co nie tylko poprawia ich estetykę, ale przede wszystkim zapobiega pomyłkom przy używaniu leków.