Wartość rynku suplementów diety w Polsce od lat liczy się w miliardach złotych i każdy rok przynosi nowe rekordy. Po suplementy sięga już dwie trzecie dorosłych Polaków, a jako główne tego przyczyny wskazuje się wzrost świadomości konsumentów na temat profilaktyki zdrowotnej oraz rosnącą chęć do prowadzenia zdrowego trybu życia. Przy czym, Polacy sięgają nie tylko po witaminy – choć oczywiście czynią to bardzo chętnie, szczególnie od czasu pandemii. Nie słabnie również sektor rynku z suplementami dla sportowców, osób regularnie ćwiczących na siłowni i prowadzących aktywny tryb życia.
Nic nie wskazuje na to, aby trend miał się obrócić, dlatego warto inwestować w suplementy diety. Jednak rozpoczęcie ich produkcji stanowić może ogromne wyzwanie. Istnieje jednak rozwiązanie – produkcja kontraktowa, czyli coraz popularniejsza forma outsourcingu. Polega ona na tym, że firma chcąca wprowadzić na rynek nowy towar pod swoją marką, zleca jego produkcję innej firmie, specjalizującej się w realizacji tego rodzaju zleceń.
Dlaczego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z produkcji kontraktowej suplementów?
Najkrótsza odpowiedź brzmi: ponieważ alternatywą byłoby budowanie własnego zaplecza technologicznego, co jest bardzo kosztowne i czasochłonne. Producentowi suplementów diety niezbędne są specjalistyczne laboratoria, wyposażone w nowoczesny sprzęt. Niewiele też można zdziałać bez wykwalifikowanego i doświadczonego personelu. Tego wszystkiego nie da się zorganizować z dnia na dzień.
Brać trzeba również pod uwagę to, że wprowadzenie na rynek nowego suplementu diety to złożony proces. Ale doświadczony producent przeprowadzi zleceniodawcę przez jego kolejne etapy – od opracowania składu, przez produkcję suplementu, po wdrożenie działań marketingowych. Zwiększa to szanse na wysoki zwrot z inwestycji.