Probiotyki to żywe kultury bakterii, których zadaniem jest przywrócenie prawidłowego działania układu trawiennego. Stosuje się je często przy antybiotykoterapii oraz przy zaburzaniach, których efektem jest niszczenie naturalnej flory bakteryjnej jelit, niezbędnej do normalnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Muszą być to więc bakterie pochodzące od ludzi, przystosowane do namnażania się w określonych warunkach.
Prebiotyki – choć różnią się tylko jedną literą, jeśli chodzi o nazwę – to już zupełnie coś innego. Prebiotyki to substancje, które nie zawierają żadnych mikroorganizmów, a co więcej, nie ulegają całkowitemu strawieniu przez układ pokarmowy człowieka. Jednak na swój sposób również stymulują prawidłową pracę jelit, a dla prozdrowotnych mikroorganizmów stanowią pożywkę. Czym są natomiast synbiotyki?
Synbiotyk – suplement diety, który zyskuje na popularności
Probiotyki i prebiotyki działają najskuteczniej, kiedy przyjmujemy je razem. Choć bowiem ich działanie opiera się na różnych mechanizmach, to jedne i drugie wpływają na prawidłową pracę jelit. Co więcej, składniki prebiotyczne stymulują namnażanie się probiotycznych kultur bakterii. Dlatego właśnie coraz popularniejsza staje się produkcja suplementów diety z synbiotykami, czyli połączeniem probiotyków i prebiotyków. Międzynarodowe Stowarzyszenie Naukowe ds. Probiotyków i Prebiotyków definiuje synbiotyki jako: mieszaniny zawierające w swoim składzie żywe mikroorganizmy oraz związki selektywnie wykorzystywane przez mikroorganizmy, co prowadzi do korzyści zdrowotnych dla organizmu gospodarza.
Dzięki stosowaniu synbiotyków przywrócić można prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego – pozbyć się zaparć i biegunek, a także odciążyć wątrobę. Poprawiają one wchłanianie wapnia, magnezu i innych mikroelementów, jak również wspierają działanie układu immunologicznego. Synbiotyki mogą też łagodzić objawy wielu chorób układu trawiennego, a nawet cukrzycy.