Skip to main content

Zarówno leki, jak i suplementy mogą przybierać różne formy. Mogą to być przykładowo tabletki, proszki, żele czy krople. W nowoczesnym przemyśle farmaceutycznym prym wiodą jednak kapsułki miękkie. Czy wiesz, jak powstają oraz jakie są ich kluczowe zalety?

Jakie są najważniejsze zalety miękkich kapsułek żelatynowych i roślinnych?

Nie bez powodu kapsułki miękkie cieszą się tak dużą popularnością wśród dostępnych na rynku wyrobów medycznych oraz suplementów diety. Producenci chętnie wybierają tę formułę, zważywszy na szereg jej pozytywnych właściwości.

Wśród najważniejszych zalet kapsułek miękkich należy wymienić w szczególności:

  • łatwość połykania dzięki śliskiej powierzchni otoczki;
  • możliwość neutralizowania nieprzyjemnego zapachu produktu, a także jego nieatrakcyjnego smaku;
  • hermetyczność, która wpływa na ochronę zawartości kapsułki;
  • wielofunkcyjność, gdyż w kapsułce można umieścić różne substancje (płyny, zawiesiny, roztwory, etc.);
  • szybką rozpuszczalność osłonki, przekładająca się na skrócenie procesu wchłaniania produktu do organizmu.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że miękkie kapsułki żelatynowe oraz roślinne zawierają z reguły o wiele mniej substancji pomocniczych w porównaniu do standardowych tabletek. Ponadto otoczka substancji jest zupełnie obojętna dla organizmu i szybko ulega strawieniu.

W jaki sposób produkuje się miękkie kapsułki żelatynowe i roślinne?

Produkcja miękkich kapsułek to jeden z najnowocześniejszych sposobów tworzenia leków oraz suplementów diety w dzisiejszej farmacji. Co istotne, do wyprodukowania takiego wyrobu niezbędna jest specjalistyczna maszyna kapsułkująca. Współczesna technologia znacząco ułatwia realizację wszelkich etapów, ograniczając konieczność znaczącej ingerencji człowieka w cały proces.

W dużym uproszczeniu cała procedura rozpoczyna się od przygotowania żelatyny lub jej odpowiednika roślinnego. W następnej kolejności należy sporządzić preparat wypełniający, czyli substancję, która ma znaleźć się w otoczce. Ostatnim etapem jest wykonanie kapsułkowania przy użyciu profesjonalnej maszyny.