Wokół suplementów diety narosło wiele nieporozumień. Niektórzy stawiają je na równi z lekami, inni znowu uważają je za groźne dla zdrowia albo za przeznaczone wyłącznie dla wąskich grup ludzi. Poszukajmy więc odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące suplementów diety, wskazując przy tym fakty i rozprawiając się z mitami.
Czy suplementy diety są dla każdego?
TAK. Choć suplementy polecane są przedstawicielom konkretnych grup (na przykład sportowcom, kobietom ciężarnym albo osobom w podeszłym wieku), to na stosowaniu wielu z nich skorzystać może każdy. Nikomu nie przyniosą nic dobrego niedobory którejś z witamin grupy B, magnezu czy witamin C i D w sezonie jesienno-zimowym.
Czy suplementy diety to rodzaj lekarstwa?
NIE. Suplementy to produkty spożywcze, a nie leki, choć ich postać (tabletki, kapsułki, saszetki z proszkiem rozpuszczalnym w wodzie) może być dla wielu osób myląca. Podobnie jak to, że dostępne są w aptekach. Suplementy diety nie posiadają jednak właściwości leczniczych i choć mogą wzmocnić organizm osłabiony niedoborami witamin, to nie sprawią, że poradzimy sobie z chorobą.
Czy stosowanie suplementów diety jest bezpieczne dla zdrowia?
TAK. Żeby suplement został dopuszczony na rynek, musi spełniać określone standardy dotyczące bezpieczeństwa. Pamiętać trzeba jednak o tym, aby stosować suplementy zgodnie z zaleceniami producenta, a jeśli mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne – aby ich stosowanie skonsultować z lekarzem. Przedawkowanie suplementów może stanowić zagrożenie dla naszego organizmu.
Czy suplementy diety mogą zastąpić zdrową dietę i aktywność fizyczną?
NIE. Spożywanie suplementów, nawet w konsultacji z lekarzem i w najlepiej dobranych dawkach, niewiele nam pomoże, jeśli będziemy odżywiać się niezdrowo, unikać ćwiczeń i prowadzić niezdrowy tryb życia. Pamiętajmy, że służą one tylko uzupełnianiu pewnych niedoborów witamin i mikroelementów, nie zaś dostarczaniu wszystkiego, czego potrzebuje nasz organizm.