Skip to main content

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje probiotyki jako: żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wpływają korzystnie na zdrowie człowieka. A konkretniej, są to kultury bakterii przywracające prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Te starannie wyselekcjonowane bakterie pochodzić muszą od ludzi, aby zdolne były do rozmnażania się w organizmie człowieka. Ich bezpieczeństwo i skuteczność potwierdzono licznymi badaniami, dlatego nie powinno dziwić, że produkcja suplementów diety z probiotykami staje się coraz popularniejsza.

Kto powinien sięgnąć po probiotyczny suplement diety?

Lekarze zalecają stosowanie probiotyków głównie podczas antybiotykoterapii. Wiele antybiotyków wywiera bowiem niekorzystny wpływ na żołądek, wątrobę, a przede wszystkim – na naturalną florę bakteryjną jelit, niezbędną do ich prawidłowego funkcjonowania. Warto przy tym pamiętać, że probiotyki należy brać również po zakończeniu terapii antybiotykowej, jeszcze przynajmniej przez dwa tygodnie od ostatniej dawki.

Probiotyki pomagają także w radzeniu sobie z biegunkami wywołanymi zarówno przez bakterie i wirusy, jak i przez choroby – na przykład zespół jelita wrażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzody żołądka. Łagodzą objawy nietolerancji pokarmowych oraz infekcji dróg moczowych, a nawet górnych dróg oddechowych. Ich przyjmowanie zalecane jest też osobom zmagającym się z cukrzycą, atopowym zapaleniem skóry czy hipercholesterolemią.

Po probiotyki sięgnąć powinny również osoby, które na co dzień nie walczą z żadnymi chorobami, ale ze względu na stres czy niewłaściwą dietę pojawiły się u nich problemy trawienne (jak wzdęcia czy zaparcia). Pamiętać jednak należy o tym, że żadne suplementy diety nie zastąpią zdrowego stylu życia. Sięgnięciu po probiotyki powinny więc towarzyszyć starania o to, żeby zacząć lepiej się odżywiać, wypoczywać i pobudzać organizm do prawidłowego funkcjonowania aktywnością fizyczną.