Skip to main content

Z pewnością nie raz byłeś w aptece lub drogerii połączonej z apteką. Być może zdarzyło Ci się przyjrzeć nieco bliżej opakowaniom poszczególnych produktów. Niektóre z nich posiadają podpis „wyrób medyczny”, inne zaś „suplement diety” lub „lek”. Te niepozorne adnotacje mają bardzo duże znaczenie.

Suplement diety a wyrób medyczny

Suplement diety służy uzupełnianiu diety w określone substancje odżywcze lub fizjologiczne. Co istotne, jest on przeznaczony dla osób zdrowych. Nie ma właściwości leczniczych. Może natomiast wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najczęściej występuje w formie kapsułek, tabletek, substancji płynnej lub proszku. Co ciekawe, istnieją również suplementy diety dla zwierząt.

Wyrób medyczny może być z kolei urządzeniem, narzędziem, przyrządem, oprogramowaniem, materiałem lub innym artykułem, który powstał w celu np. diagnozowania, monitorowania, leczenia czy też łagodzenia przebiegu choroby. Jak widać, definicja wyrobu medycznego jest znacznie szersza niż suplementu diety.  Są więc nim na przykład:

  • testy ciążowe,
  • plastry i opatrunki,
  • termometry,
  • urządzenia do pomiaru ciśnienia,
  • sprzęty medyczne.

Warto mieć na uwadze, że wyrób medyczny może mieć działanie lecznicze, jednak w ograniczonym zakresie. Jest to więc produkt na pograniczu leku i suplementu diety. Co więcej, może on występować w formie spożywczej, czyli w postaci kapsułek, tabletek czy syropu.

Czym różni się suplement diety od leku?

Warto zwrócić uwagę także na to zagadnienie. Lek jest produktem o działaniu leczniczym. Jak już zostało wspomniane, suplement diety nie posiada takich właściwości. To kluczowa i zarazem najważniejsza różnica pomiędzy nimi. Różni się także proces ich wprowadzania na rynek. Jak łatwo się domyślić, procedura wdrażania leku jest o wiele dłuższa, a zarazem bardziej skomplikowana.