Skip to main content

Suplementy diety to specyficzny produkt, który, mimo że kojarzy się nam z farmacją, podlega pod przepisy dotyczące żywności. Producent jest zobowiązany do przestrzegania pewnych procedur, a proces wytworzenia i wprowadzenia suplementów składa się z kilku kroków. Chcąc poprawić jakość zdrowia i samopoczucie często sięgamy po tego typu produkty, warto wiedzieć, dzięki czemu znalazły się w naszej aptece czy sklepie.

Suplementy diety – co warto wiedzieć?

Zadaniem suplementów diety jest uzupełnić naszą dietę w brakujące witaminy i minerały. Zawierają w sobie skoncentrowane ilości składników mineralnych, mogą być bogate w ekstrakty roślinne, probiotyki lub prebiotyki oraz najważniejsze witaminy i mikroelementy. Dostępne są na rynku pod postacią:

  • tabletek bądź drażetek,
  • kapsułek twardych,
  • kapsułek miękkich,
  • saszetek z proszkiem do rozpuszczenia,
  • syropów,
  • kropli.

Ich wprowadzenie na rynek i do sprzedaży obostrzone jest przepisami ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (artykuły od 29 do 31). Producent musi wystąpić o pozwolenie na wyprodukowanie suplementów, ale to Główny Inspektorat Sanitarny czuwa nad procesem jego produkcji. Dziś można skorzystać z usług firm zewnętrznych, które wspólnie z producentem opracują cały proces i skład gotowego produktu, udostępnią laboratorium i przygotują strategię wprowadzenia suplementu na rynek.

Jakie kroki należy podjąć?

Firma, która chce wprowadzić na rynek suplement diety, musi powiadomić o tym zamiarze GIS. We wniosku zawiera wszystkie ważne informacje o planowanym produkcie: jego nazwę, dokładny skład, postać, oznakowanie oraz dane o swoim przedsiębiorstwie. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych firm, które już wielokrotnie opracowywały skład tego typu artykułów i niezbędną do tego dokumentację. Jeśli inspektorat po analizie otrzymanych danych wyda decyzję pozytywną, można zająć się produkcją. Kolejnymi etapami jest przeprowadzenie badań jakościowych, pakowanie w blistry, butelki czy kartonowe opakowania, przygotowanie ulotek i działania marketingowe.