Skip to main content

Wszystkie produkty spożywcze dopuszczone do obrotu w sklepach i aptekach powinny posiadać certyfikaty. Świadczą one o tym, że produkt został przebadany i jest bezpieczny dla konsumentów. Podpowiadamy, jakie certyfikaty powinny mieć suplementy diety.

Na czym polega certyfikacja produktów?   

Certyfikacja produktów to czynność, w której osoby trzecie przyznają pisemne zaświadczenie w formie certyfikatu. Certyfikat stanowi potwierdzenie, że dany produkt spełnia określone wymagania w zakresie bezpieczeństwa, jakości, wymagań prawnych i etycznych. Wydawany jest przez niezależne instytucje, co dodatkowo uwiarygadnia produkt jeszcze przed wprowadzeniem go na rynek.

Rodzaje certyfikatów suplementów diety  

Suplementy diety to grupa produktów obejmująca środki spożywcze o przeznaczeniu uzupełniającym codzienną dietę w brakujące składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najczęściej są to witaminy oraz mikroelementy. Ich zastosowanie w składzie suplementów diety wymaga certyfikacji potwierdzającej bezpieczeństwo ich podawania. Do najbardziej popularnych certyfikatów należy ISO, czyli międzynarodowa norma standaryzująca funkcjonowanie organizacji i przedsiębiorstw w tym zakładów produkujących suplementy diety.

Ponadto firma, która zajmuje się produkcją żywności oraz innych środków przeznaczonych do spożycia musi zgłosić swoją działalność do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w celu wydania decyzji o prowadzeniu działalności i uzyskania certyfikatu HACCP. Certyfikat HALAL z kolei świadczy o tym, że w składzie produktów nie ma substancji odzwierzęcych oraz o tym, że produkty nie były testowane na zwierzętach. Ponadto w ich składzie nie znajduje się alkohol. Certyfikat BIO jest dowodem, na to, że produkt spełnia normy unijne dotyczące ekologicznej żywności.

Mogą go uzyskać gospodarstwa, które spełniają określone wymogi, czyli przede wszystkim nie używają sztucznych nawozów i pasz oraz środków chemicznych. Aby go otrzymać, niezbędna jest konwersja, czyli przestawienie gospodarstwa na rolnictwo ekologiczne. Certyfikat GMP obejmuje z kolei wymogi sanitarne i procesowe. Program certyfikacji dobrych praktyk ma na celu zapewnienie warunków, które są niezbędne podczas produkcji żywności.