Skip to main content

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od wielu elementów. Oczywiście ogromne znaczenie ma przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, która pozwala nam zachować dobrą formę. Jednak szybkie tempo życia i zmieniające się warunki sprawiają, że nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Właśnie dlatego specjaliści zalecają korzystanie z suplementów diety, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała, uzupełniają niedobory witamin i składników mineralnych, a jednocześnie poprawiają nasze samopoczucie. Zawarte w nich składniki dbają o poszczególne układy naszego ciała, w tym układ trawienny, nerwowy, odpornościowy, a także wspierają gospodarkę hormonalną. Jednak jak powstają tego typu produkty? I na czym polega tzw. produkcja kontraktowa? W naszym artykule wyjaśniamy to pojęcie i przedstawiamy poszczególne etapy prac. 

Produkcja kontraktowa suplementów diety – czym jest?

Produkcja kontraktowa suplementów diety oznacza, że dany produkt jest tworzony przez zewnętrzną firmę na zlecenie konkretnej jednostki. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność i jest wykorzystywana zarówno przez popularne marki farmaceutyczne, jak i nowe przedsiębiorstwa dopiero planujące wejść na rynek. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć wysokiej jakości produkt bez posiadania własnego zaplecza technologicznego, personelu, a także doświadczenia. Kontraktowa lub inaczej usługowa produkcja suplementów diety składa się z kilku etapów, których przebieg jest ustalany na bieżąco ze zleceniodawcą. Pomówmy o nich szerzej. 

Od czego zacząć?

Punktem wyjścia jest zawsze rozmowa wstępna, w czasie której ustalane są potrzeby i oczekiwania klienta. Kolejnym krokiem jest opracowanie składu i technologii produkcji. Należy podkreślić, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia formuła – suplement diety powinien przecież wykazywać doskonałe właściwości terapeutyczne połączone z odpowiednim smakiem i zapachem.

Proces ten dzieli się na poszczególne etapy:

  • sporządzenie wstępnej oceny możliwości produkcyjnych,
  • przedstawienie wizji nowego produktu do zaopiniowania przez specjalistów,
  • określenie składu ilościowego i jakościowego produktu,
  • wybór sposobu pakowania,
  • wybór surowców spełniających wymagane normy jakościowe,
  • wykonanie prób technologicznych,
  • optymalizacja końcowej ceny produktu i sporządzenie specyfikacji,
  • produkcja gotowego produktu.

Produkcja kontraktowa suplementów diety obejmuje także proces rejestracji produktu, do którego niezbędne jest stworzenie dokumentacji i przeprowadzenie wymaganych przez prawo testów. Warto pamiętać, że dokumentacja produktowa musi spełniać wymogi Głównej Inspekcji Sanitarnej lub Inspekcji Weterynarii. Konieczne jest także zatwierdzenie składu produktu, sporządzenie ulotek i etykiety.

Tworzenie gotowego produktu

Po stworzeniu receptury i uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, nastaje czas na rozpoczęcie właściwych prac. Suplementy diety występują w różnych postaciach, jedną z nich jest postać tabletek w formie powlekanej lub niepowlekanej. Do produkcji tabletek wykorzystywane są standaryzowane surowce spełniające normy krajowe i europejskie, a nad poprawnością procesu produkcji musi czuwać zespół profesjonalistów. Wszystkie te starania sprawiają, że skład i wygląd końcowy produktu jest atrakcyjny dla konsumenta.

Inna możliwość to tzw. kapsułkowanie dostępne w wielu rozmiarach: 000, 00, 0, 1, 2, 3, 4, zarówno w wariancie żelatynowym, jak i wegetariańskim Vcaps. Łatwe do połknięcia kapsułki pakowane są w blistry i kartoniki lub słoiki z tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej tabletki, one również mogą być pakowane w wytrzymałe blistry wykonane z materiałów PVC lub PVDC/ALU. Gotowe „listki” umieszczane są z kolei w kartonikach, których kształt i wielkość jest dopasowany do kształtu tabletki lub kapsułki oraz do oczekiwanej ilości produktu w opakowaniu.

Inną opcją jest tworzenie suplementów diety w formie syropów, zawiesin oraz płynów. Dobór odpowiednich składników pozwala stworzyć recepturę spełniającą wszystkie oczekiwania i bazującą na wysokiej jakości standaryzowanych i kontrolowanych surowcach, które spełniają polskie i europejskie wymagania. 

W ramach usług produkcyjnych możliwe jest także zakładanie oraz obkurczania etykiet termokurczliwych tzw. SLEEVE na opakowaniach suplementów diety i odżywek. Obkurczanie może zostać wykonane na opakowaniach typu: butelki, pojemniki, słoiki w różnych rozmiarach i kształtach.